مقایسه میکروکنترلر AVR با STM8

مقایسه میکروکنترلر AVR با STM8

مقایسه میکروکنترلر AVR با STM8

چند مدتیه که آموزش STM8 داخل سایت شروع شده و مطالبی مربوط به این میکرو در سایت قرار گرفته که اگر این مطالب رو دنبال کرده باشین متوجه یک سری از تفاوت های این میکرو کنترلر 8 بیتی و avr شدین ، اما در این مطلب قصد داریم  با مقایسه میکروکنترلر AVR با STM8 به یک سری از تفاوت های دیگه ی این 2 میکروکنترلر اشاره کنیم.

همینطور که در آموزش ها گفته شده ، STM8 جزء میکروکنترلرهای 8 بیتی شرکت ST هستش. شرکتی که معمولا اون رو با میکروکنترلر های ARM STM32 میشناسن در حالی که این میکروکنترلر 8 بیتی ربطی به سری میکروهای 32 بیتی و ARM نداره. البته مزیتی که وجود داره اینه که این میکرو ها بی شباهت هم به میکرو های stm32 نیستن و برای افرادی که در آینده به دنبال یادگیری این میکرو ها هستن این نوید رو میده که کار ساده تری خواهند داشت!

STM8 با قیمت پایینی که نسبت به رقبا داره و امکاناتی که روی این سری از میکروها ارائه شده، داره به سرعت جای خودشونو بین طراح های میکروکنترلر باز میکنه.

از مزایای مهم این میکروکنترلرها نسبت به معادل AVR شون در حدود قیمت یکسان میشه به موارد زیر اشاره کرد:

مقایسه میکروکنترلر AVR با STM8

1- در Stm و برخی از سری های این میکرو ، فرکانس کاری CPU تا 24 مگاهرتز هستش در حالی که میکروهای Avr فرکانس 16 یا 20 مگاهرتز دارند.

STM8 microcontroller architecture

البته در STM8 سرعت دسترسی به رم 16 مگاهرتزه. و در حالت 24 مگاهرتز، دسترسی به حافظه در دو کلاک انجام میشه که باعث میشه دستورات دسترسی به حافظه کندتر باشن. اما در 16 مگاهرتز مشابه avr عمل میکنه.

2- تنوع میکروکنترلر های STM8 و توانایی انتخاب میکرو متناسب با پروژه:

stm8l-series-pins

برای اطلاعات بیشتر درمورد سری های مختلف: معرفی سری های میکروکنترلر stm8

2- استفاده از ماکزیمم فرکانس کاری بدون نیاز به کریستال خارجی(در برخی سری ها نیاز به کریستال خارجی برای بالاترین فرکانس وجود داره) و با امکانات زیاد و کاربردی تقسیم کردن فرکانس های مختلف از روی یه کلاک ، و مهمتر از همه امکان تغییر کلاک هنگام کار و توسط برنامه.

3- تایمر های کامل تر و بیشتر که در تصویر بالا در بخش system مشخص شده ( معمولا STM8 سه تا تایمر داره که دوتاشون 16 بیت هستن،که اگر با avr بخوایم مقایسه کنیم AVR فقط یک تایمر 16 بیت داره و دو تا 8 بیتی!

4- در STM8 امکان استفاده از وقفه خارجی روی همه پین ها بدون محدودیت های pin change interrupt وجود داره و امکان وقفه ی تو در تو در STM8 به صورت پیش فرض در نظر گرفته شده ، که در  AVR بصورت پیش فرض وجود نداره اصلا!

در STM8 میشه سرعت رفرش پایه رو در حالت وقفه ها ی خارجی تعیین کنین (بین دو مقدار 2.60 و 10 مگاهرتز)

5- EEPROM در این میکرو ها عمری در حدود 3 برابر رو داراس.

6-حتی اگر در پروژه ای ما از قابلیت های خاص و زیاد STM8 استفاده نکنیم باز هم یک مزیت این میکروکنترلر وجود داره که اون رو از avr خیلی مناسب تر جلوه میده و اون  قیمت پایین در حدود نصف قیمت AVR هستش! چیزی که در پروژه های تیراژ بالا و پروژه هایی که قیمت نهایی برای اون ها ارزش داره STM8 رو به پیروز این مقایسه تبدیل میکنه!

موفق باشید 🙂

حمیدرضا مودت

یک مهندس الکترونیک ، علاقه مند به یاد دادن و یاد گرفتن پیرامون دانش برق و الکترونیک

مطالب مرتبط